سریال آریو پهلوان کوچک

سریال آریو پهلوان کوچک

ساعت پخش: ۸:۱۹ و ۱۸:۰۰ از شبکه شی نمک

«آریو، پهلوان کوچک» از کارهای خوب و کمیابی است که درباره فرهنگ و تمدن ایرانی انجام گرفته اما شاید به صورت شایسته و بایسته دیده نشده است!
این پویانمایی کیفیت خوب و مطلوبی دارد و داستان آن هم جذاب و گیراست. شاید بهتر باشد هنگامی که چنین کارهای ارزنده‌ای در داخل کشور آن هم درباره فرهنگ و تمدن ایران تولید می‌شود، کمی تبلیغات برای آن بیشتر شود و یا در زمان‌های پربیننده پخش شود تا آنطور که شایسته چنین آثاری است، مورد توجه قرار گیرد.
تکنیک این مجموعه تلفیقی از پویانمایی دوبعدی و سه‌بعدی کامپیوتری است که به تهیه‌کنندگی «استودیو سینمایی پارسیما» در مرکز پویانمایی صبا تولید شده است.

این مجموعه تلویزیونی هم اکنون از شبکه کودک (پویا) سیما پخش می‌شود و یک نسخه سینمایی نیز به نام «افسانه سرزمین گوهران» از این مجموعه گرفته شده است.

خلاصه داستان: آریو متوجه می‌شود استاد دیگ‌سازش با دیوها ارتباط دارد. پس از آنکه شهر گوهران به دست دیوها فتح می‌شود، آریو سعی می‌کند به کمک دوستانش مردم شهر را از دست آنها نجات دهد.
در زمان‌های قدیم شهری بود افسانه‌ای به نام گوهران. دلیل این نام‌گذاری این بود که شیرزاد، پهلوان نامدار، پس از شکست دادن دیو سفید، سنگی اسرار‌آمیز به نام «گوهران» را از دیوها پس‌می‌گیرد و با خود به شهر می‌آورد. این سنگ برای آدمیان نیرو، سعادت و خوشبختی به ارمغان می‌آورد و از آن پس، سنگ جادوئی در تالار مخصوصی در قصر حاکم محافظت می‌شود که کلید آن همیشه بر گردن حاکم شهر آویخته است.

مردم این سرزمین تصور می‌نمودند که دیگر دیوی وجود ندارد ، اما غافل از اینکه دیوها در تلاشند که به هر شکل ممکن سنگ گوهران را به چنگ آورند و با نیروی جادوئی آن، قدرت سابق خود را بدست آورده و با ضعیف شدن آدمیان بر آنان چیره گردند.

«آریو»، قهرمان اصلی داستان، پسر بچۀ بازیگوش، باهوش و کنجکاوی است که همراه مادر و تنها خواهر خود «کمندگیس» در این شهر زندگی می‌کند. او در کارگاه دیگ‌ساز معروف شهر، «کچل‌دیگی»، به شاگردی مشغول است. کچل‌دیگی آدمی بدجنس و مالدوست است که بخاطر طمعِ خود، پنهانی با دیوها ارتباط برقرار کرده و در ازای گرفتن سکه‌های طلا برای آنها دیگ‌های پرنده می‌سازد. آریو به راز کچل‌دیگی پی‌می‌برد و قصد دارد وجود دیوها را به حاکم و مردم شهر اطلاع دهد، اما هیچکس حرف‌هایش را باور نمی‌کند.
عاقبت سنگ گوهران به دست دیوها افتاده و آنها شهر را تصرف می‌کنند. آریو به همراه دوستان خود برای بدست آوردن دوبارۀ سنگ گوهران به سمت سرزمین دیوها حرکت می‌کنند و در نهایت با بدست آوردن این سنگ به شهر بازگشته و با دیوها رو در رو می‌گردند اما…